Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Przedwiośnie” - opowieść o szklanych domach i jej funkcja artystyczna w powieści

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Opowieść o szklanych domach jest snuta przez Seweryna Barykę w czasie podróży bohatera z synem Cezarym z Rosji do Polski. Cała pierwsza część powieści „Przedwiośnie” nosi właśnie taki tytuł: „Szklane domy”. Znajdują się w nim informacje o życiu rodziny Baryków po rozpoczęciu I wojny światowej, losach Seweryna-żołnierza, wybuchu rewolucji w Rosji. Po zakończeniu działań wojennych, Seweryn Baryka potajemnie powrócił do Baku, by odnaleźć rodzinę, a następnie namawiał syna na wspólną podróż do odrodzonej ojczyzny - Polski.

Cezary Polski nie znał. Wiedział jedynie, że to za tym krajem tęskniła całe życie matka i że ojciec przechowywał jak cenny skarb pamiętnik ze wzmianką o dziadku Kalikście, który brał udział w powstaniu listopadowym. Uczył się też języka polskiego, ale nie żywił żadnych głębszych uczuć do kraju rodzinnego rodziców.

Seweryn, który podczas wojny dotarł do Polski, brał udział w walkach legionów polskich i widział ojczyznę niepodległą, odczuł nagle silną potrzebę, by tam zamieszkać na stałe, pracować i walczyć, jeśli przyjdzie taka konieczność. Był jednak zmęczony przeżyciami wojennymi i przeczuwał, że nie będzie mu dane zobaczyć ojczyzny. Mimo to wraz z Cezarym wyruszyli...

Podobne wypracowania