Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Człowiek a cierpienie - na przykładzie utworów Marii Kuncewiczowej, Jana Kochanowskiego oraz Tadeusza Borowskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cierpienie jest nieodzownym elementem życia człowieka. Chociaż wielu ludzie chce od niego uciec, jest to niemożliwe. Odczuwamy je w wielu sytuacjach. Jego powodem może być odejście kogoś bliskiego, zawód miłosny lub inne traumatyczne przeżycie, które wywołuje w nas smutek i żal. Motyw cierpienia pojawia się w każdej epoce literackiej. Nie sposób jest wymienić wszystkie utwory, zarówno poetyckie, jak i prozatorskich, które o nim mówią. Jest to temat tak scalony z człowieczeństwem, z życiem, że nie powinno dziwić, iż wielu poetów i pisarzy podejmowało go w swoich utworach.

Przykładem takiego utworu jest Tren VIII autorstwa Jana Kochanowskiego. Ojciec opisuje w nim swoje cierpienie po śmierci córki – Orszulki. Dziecko zmarło, gdy było jeszcze bardzo małe, ale zdążyło zawładnąć sercami bliskich. Poeta opisuje pustkę, jaka panuje w domu, w którym nie ma już dziecka, mówi „Wielkieś mi uczyniła pustki”, „Pełno nas, a jakoby nikogo nie było”. Dziewczynka była dla ojca oraz pozostałych członków rodziny bardzo ważna. Dom bez niej stał się cichy. Poeta, którego utożsamiamy z podmiotem lirycznym, nie może odżałować straty, jakiej doświadczył. Brakuje mu śpiewu dziecka,...

Podobne wypracowania