Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leopold Staff „Spotkanie” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz ten ma charakter refleksyjny. Opisuje miłość dwojga ludzi. Okazuje się, że nic na świecie nie trwa wiecznie. Staff wielokrotnie w swoich utworach poruszał ten problem, tutaj jest podobnie.

Utwór zbudowany jest z ośmiu strof. Każda z nich ma trzy wersy. Odnajdujemy tu rzadko występujące rymy potrójne (aaa), np. „ twoje - zwoje - moje”. Wiersz ma niezwykle rytmiczną kompozycję. Staff zastosował w nim charakterystyczne dla siebie wielokropki, które pełnią funkcję niedokończonych myśli. Pełno jest tutaj także pytań retorycznych. Podmiot liryczny wypowiada je w głębokiej zadumie, chociaż wie, że nie otrzyma odpowiedzi.

Wiersz opisuje sytuację swoistego przemówienia podmiotu lirycznego do kobiety, która kiedyś była mu bliska. Wspomina on, że całował usta, dotykał piersi, napawał się zapachem włosów. Jednak zaraz po tych opisach następuje wzmianka, iż kobieta dziś jest mu obca. Zmieniła się i on, podmiot liryczny także się zmieniał. Mężczyzna nie poznaje kochanków z dawnych lat, nie może rozpoznać w nich znajomych mu, tak bliskich ludzi. Nie obwiania za taki stan ukochanej, ponieważ wie, że w jego życiu także zaszły znaczące zmiany. Jest jednak wielce zaskoczony, jak mogło do tego dojść. Domyślamy się,...

Podobne wypracowania