Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw władcy w literaturze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W Starym Testamencie najwyższym władcą jest Jahwe. To on pełni niepodzielne rządy nad narodem wybranym. Stąd też niechęć Żydów do instytucji ziemskiego władcy i wielka ostrożność w jego wyborze. Pierwszym królem narodu wybranego był Dawid, namaszczony przez samego Boga do tej roli. Ale jego władza daleka była od absolutnej. W Starym Testamencie wiele jest przestróg przed niebezpieczeństwem zgromadzenia zbyt wielkiej władzy w rękach jednego człowieka. Dawid ukazywany jest jako władca doskonały, który jednoczy naród, jest odważnym wojownikiem, pogromcą Goliata, a jednocześnie poetą, autorem licznych psalmów. Następcą Dawida był jego syn, Salomon, który zasłynął mądrością i sprawiedliwym rozstrzyganiem sądów.

W literaturze antycznej pojawia się problem konfliktu między władzą królewską a boską. Wokół tego konfliktu zbudowana jest akcja „Antygony” Sofoklesa. Kreon jest ziemskim władcą Teb, do niego należy też rozstrzyganie sporów. Z jego wyroku ciało Polinejkesa ma zostać niepochowane. Kreon uważa, że nie można okazać takich samych względów obrońcy kraju jak jego najeźdźcy. Ponieważ obaj zginęli, sprawiedliwość można im wymierzyć tylko po śmierci, jednemu zapewniając godny pogrzeb,...

Podobne wypracowania