Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franciszek Karpiński - dzieła, wiersze, utwory. Ogólne opracowanie twórczości Franciszka Karpińskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Franciszek Karpiński jest jednym z najbardziej znanych twórców doby sentymentalizmu. Sentymentalizm trwał od końca wieku XVIII do początków XIX, dlatego przyjmuje się go nazywać epoką między oświeceniem i romantyzmem. Sentymentalizm istotnie zawiera cechy z obu tych okresów, dlatego oprócz oświeceniowego nakierowania na poznanie, intelekt oraz racjonalność – dowartościowuje uczucia oraz emocje.

Człowiek sentymentalny kocha przyrodę, ucieka od wielkomiejskiego zgiełku, a nad wszystkie uczucia przedkłada miłość, która często jest uczuciem platonicznym. Silnie zaznaczone są emocje: od melancholii i smutku po radość i euforię. Sentymentalizm korzysta z folkloru odwołując się do śpiewów, baśni i legend ludowych.

Sam termin powstał dzięki tytułowi dzieła Laurence’a Sterne’a „Podróż sentymentalna przez Francję i Włochy”. Głównym przedstawicielem nurtu był Jan Jakub Rousseau propagujący m.in. pogląd o wyższości wychowania w naturze, nie poprzez dobra cywilizacji.

Franciszek Karpiński w młodości doskonalił się pod względem rozmaitych nauk, studiował we Lwowie oraz Wiedniu, zdobywał kolejne tytuły naukowe, aż w końcu został opiekunem biblioteki Czartoryskich, co było niemałym...

Podobne wypracowania