Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Wyspiański „Macierzyństwo” - opis, interpretacja obrazu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Malarstwo Wyspiańskiego w dużym stopniu skoncentrowane jest na portretach ludzi, przede wszystkim dzieci. „Macierzyństwo” (1905, wymiary 58,8cm x 91cm) – jedno z najbardziej znanych i najczęściej reprodukowanych jego dzieł – nie jest wyjątkiem.

Obraz, wykonany w technice pastelowej, skomponowany został na planie prostokąta na linii diagonalnej wytyczonej przez ciało karmionego niemowlęcia, ramię karmiącej go kobiety i przechodzącej pomiędzy głowami dziewczynek z kokardami we włosach. Linia ta mogłaby nadać mu niepotrzebnego niepokoju, kompozycja została jednak zmyślnie uspokojona przez dodanie elementów przeciwwagi w postaci mocnych akcentów kolorystycznych, skupiających uwagę – przede wszystkim białych kwiatów w tle i mocnej, jednolicie ciemnej plamy w prawym dolnym rogu. Zabieg ten pozwolił na otrzymanie wrażenia statyczności i spokoju.

Gama kolorystyczna obrazu jest monochromatyczna, utrzymana głównie w ciepłych odcieniach brązu, żółci i zieleni, uzupełnionych zimnym błękitem i bielą, stanowiącymi uzupełnienie i dodatkowo podkreślającymi ciepły charakter całości. Dominantą kompozycyjną są postaci matki i karmionego synka, zarówno dzięki umiejscowieniu ich w centrum obrazu jak i użyciu najcieplejszych...

Podobne wypracowania