Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Wiśniowy sad” - problematyka dramatu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W „Wiśniowym sadzie” Czechow zawarł obraz społeczeństwa rosyjskiego przełomu wieków, a konkretnie przeciwstawił sobie: 1) bohaterów hołdujących starym porządkom, czyli bogatych ziemian, osoby dojrzałe, nie dostrzegające i nie chcące dostrzegać przemian, jakie nastają w kraju oraz 2) bohaterów młodego pokolenia, z radością te przemiany przyjmujących i gotowych zrobić wszystko, by stworzyć lepszą przyszłość dla siebie, swoich bliskich, a może i dla państwa. Ta opozycja oraz przedstawiona przez Czechowa mentalność społeczeństwa rosyjskiego stanowią główny szkielet utworu, na którym opierają się dialogi i działania poszczególnych postaci.

Sytuacja, w jakiej zostaje postawiona Raniewska (posiadłość wraz z, legendarnym już, wiśniowym sadem ma zostać sprzedana za długi, w jakie popadła właścicielka), stwarza możliwość otwarcia się na przyszłościowe rozwiązania, uwolnienie się od minionych wydarzeń i rozpoczęcie nowego życia. Problem polega jednak na tym, że bohaterka wcale tego nie chce, woli żyć przeszłością i wracać do własnych wspomnień, co pozwala jej na oderwanie od przykrej rzeczywistości. Nie potrafi również pogodzić się z tym, że nastają trudne czasy dla niej i jej rodziny, że należy zacząć oszczędzać, by poradzić...

Podobne wypracowania