Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Olga Tokarczuk „Prawiek i inne czasy” - recenzja książki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mity nie muszą kojarzyć się wyłącznie ze starożytnością. Gdyby tak połączyć mityczne wątki, postacie i motywy z towarzyszącymi współczesnemu człowiekowi smutkami i radościami? Olga Tokarczuk to potrafi. Pisarka swobodnie porusza się w mitologicznej tematyce, a jednocześnie nieobce są jej rozterki człowieka żyjącego w świecie mass mediów.

„Prawiek i inne czasy”, wydany w 1996 roku został oceniony jako największe osiągnięcie pisarki, której proza jest chętnie czytana, komentowana i doceniana prestiżowymi nagrodami literackimi.  Tytułowy Prawiek to wioska osadzona „w środku wszechświata”, na środku Polski, a dokładniej: gdzieś w okolicach Kielc. Jednak w miejscu, w którym rozgrywają się wydarzenia, czas biegnie inaczej, według rytmu ustalonego przez prawa natury. Prawiek jest swoistym mikrokosmosem, niemalże – metaforą wszechświata. Należy zwrócić uwagę na fakt, że wieś ta jest odcięta od świata – wejścia do jej granic, strzegą aniołowie. Dalej jest tylko świat nierzeczywisty, baśniowy… Jednak czasem postacie z owego niewidzialnego świata przenikają do wioski i współistnieją z bohaterami, dodając symboliki i tajemniczości powieści. Obok dwóch światów: rzeczywistego...

Podobne wypracowania