Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw dziecka w literaturze - Motyw sieroty w literaturze. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dzieci pozbawione rodziców to dzieci szczególnie narażone na przeciwności losu. Rodzice dają poczucie bezpieczeństwa, są naturalnymi obrońcami dzieci. Dlatego motyw sieroctwa często pojawia się w bajkach. Sieroty to dzieci zasługujące na współczucie, mające trudniejszy start w dorosłe życie. Problem ten pojawia się także często w literaturze o charakterze społecznym. Dobrze zorganizowane społeczeństwo powinno zapewnić wszystkim dzieciom godne warunki życia, jeśli tak się nie dzieje, system opieki wymaga naprawy.

W literaturze dla dzieci często spotykamy bohaterów, których los pozbawił rodziców. Takie dzieci skazane są na własne siły. Postać złej macochy jest wręcz archetypiczna. Dość typową kreację sieroty mamy w baśni napisanej przez Marię Konopnicką. Sierotka Marysia to nieszczęśliwa dziewczynka, której umiera matka. Dziecko pozbawione rodziny i własnego domu doznaje wielu krzywd od obcych ludzi, ale też wiele dobrego od królowej Tatry i krasnoludków. Dobroć i uczciwość dziewczynki zostają nagrodzone i w końcu odnajduje prawdziwy dom, w którym jest kochana i potrzebna.

W książeczce „Sierotka Marysa i siedmiu krasnoludków” pojawiają się pewne wątki problematyki społecznej,...

Podobne wypracowania