Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - charakterystyka Petroniusza

„Arbiter elegantiae”, czyli „sędzia elegancji” - tak tytułowano Gajusza Petroniusza, jednego z głównych bohaterów powieści: „Quo vadis”. Kim był ten człowiek, że zasłużył sobie na tak zaszczytne miano?

Cesarz Neron, jak każdy władca, otaczał się ludźmi, którzy potrafili udzielać mu cennych rad. Jedną z takich osób był właśnie Petroniusz. Szybko ze zwykłego patrycjusza stał się prawą ręką i ulubieńcem władcy. Był niemal wyrocznią dla Miedzianobrodego w sprawach sztuki. Sam napisał: „Satyricon” i „Ucztę Trymalchiona”, miał więc doświadczenie  na tym polu. Co ciekawe, o twórczości ostatniego przedstawiciela dynastii julijsko - klaudyjskiej nigdy nie wypowiadał się szczerze. Uzasadniał to faktem, że w przeciwieństwie do Nerona potrafi odróżnić piękno od brzydoty. Nic dziwnego, ktoś kto tak daleko zaszedł, musiał wykazywać się sprytem, opanowaniem, cierpliwością i bądź co bądź dobrym smakiem. Biorąc pod uwagę, że potrafił wejść w doskonałe relacje z człowiekiem, którym tak naprawdę pogardzał, ale był jego poddanym, można nazwać go doskonałym dyplomatą.

Podczas przechadzki uliczkami starożytnego Rzymu ciężko byłoby go nie rozpoznać. Zawsze doskonale...

Podobne wypracowania