Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Narodziny Ateny - Mit o narodzinach Ateny

mitologia, streszczenie, starożytność

Zeus – władca Olimpu – miał niezbyt chwalebną cechę: kochał się bardzo często, ku utrapieniu swojej żony Hery, w licznych kobietach, również śmiertelniczkach. Pewnego razu jego sercem zawładnęła przepiękna Metis. Gromowładny poznał jednak przepowiednię, że syn bogini będzie potężniejszy niż on sam, dlatego – aby nie dopuścić do narodzin potomka –  zamienił Metis w muchę i połknął ją. Ta z kolei powiła dziecko w głowie Zeusa. Któregoś dnia gromowładnego rozbolała niemiłosiernie głowa, wezwał więc kowala Hefajstosa i rozkazał mu rozłupać swoją czaszkę młotem, by sprawdzić, jaka jest przyczyna bólu, tym samym, i uśmierzyć go.

Bóg ognia spełnił prośbę Zeusa, a z jego rozbitej głowy wyskoczyła, ubrana w mosiężną zbroję i hełm, córka – Atena. Nie bez przyczyny uznaje się więc ją za boginię mądrości, wyskoczyła w końcu z głowy najpotężniejszego olimpijskiego boga, władcy nieba i ziemi. Ze względu na nietypowy sposób przyjścia na świat, Atena stała się prawdziwą pupilką ojca, który sam często prosił ją o radę w ważnych i mniej ważnych kwestiach.

Podobne wypracowania do Narodziny Ateny - Mit o narodzinach Ateny