Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marek Hłasko - Konstrukcja świata przedstawionego i interpretacja rzeczywistości w utworach Marka Hłaski

Wrażliwi samotnicy w nieprzyjaznym świecie – tak określić można bohaterów utworów Marka Hłaski i otaczającą ich rzeczywistość. Wykreowane przez pisarza postaci zmagają się z przeciwnościami losu, wrogością i obojętnością, nie mogąc liczyć na żadną pomoc. Świat przedstawiony w tekstach Hłaski namalowany jest za pomocą czerni  i szarości, nie stanowi oparcia dla bohaterów, a wręcz przeciwnie – jest śmiertelnym zagrożeniem dla ich planów, ambicji czy zamierzeń. Nie ma wątpliwości, że na takiej właśnie kreacji rzeczywistości zaważył osobisty los Hłaski, od dzieciństwa ucznia trudnego i krnąbrnego, wyrzucanego z różnych szkół i wychowywanego bez ojca. Nawet literacki sukces i powodzenie niewiele zmieniły – wkrótce dwudziestoczteroletni pisarz wyjechał z kraju, by nigdy już nie powrócić, a jego utwory – chwalone i wznawiane – zostały objęte zakazem publikacji.

W opowiadaniu „Pierwszy krok w chmurach” miłość młodych bohaterów zostaje zniszczona przez trzech prymitywnych i pozbawionych wszelkich uczuć typów. Dla Janka i jego dziewczyny lepiej byłoby, gdyby świat zewnętrzny nie istniał. Wtedy być może mieliby szansę na rozwój łączącej ich miłości. Podobnie...

Podobne wypracowania