Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - charakterystyka porównawcza Barbary i Bogumiła

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bogumił i Barbara Niechcicowie są bohaterami „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej. Małżonkowie mają zupełnie różne charaktery, ale – w myśl przysłowia o przyciągających się przeciwieństwach – razem są w stanie przetrwać różne okresy życia, niezależnie od tego, co im przynosi los.

Pojęcia, które najlepiej oddają charakter małżonków, to: introwertyzmy Barbary i ekstrawertyzm Bogumiła. Introwertyzm jest cechą osobowości, która zakłada skupienie na sobie, na własnych myślach i emocjach. Jednocześnie objawia się mniejszym zainteresowaniem sprawami dotyczącymi świata zewnętrznego. Barbara jest typowym przykładem introwertyczki, samowystarczalnej kobiety, pewnej siebie, ze stałymi poglądami. Świat wewnętrzny Barbary jest stworzony z jej fantazji i idei, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości – jak chociażby jej ideał mężczyzny, którym wydawała się być pierwsza miłość bohaterki, Józef Tolibowski; okazuje się on zwykłym materialistą, który ożenek z posażną panna przedkłada nad uczucia i miłość. Barbara często snuje refleksje, „błąka się myślą śród samej siebie”.

Bogumił jest z kolei przykładem osobowości ekstrawertycznej. Kieruje swoja uwagę i działania do...

Podobne wypracowania