Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Upiór”, Czesław Miłosz „Dolina Issy” - interpretacja i analiza porównawcza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Porównywanie dwóch tak ważnych w literaturze polskiej dzieł jest rzeczą niezwykle trudną. Zarówno Adam Mickiewicz, jak i Czesław Miłosz byli jednymi z najwybitniejszych ludzi „swoich epok”. Czesław Miłosz, polski laureat Nagrody Nobla tworzył w czasach współczesnych, natomiast wieszcz zachwycał swoją twórczością w epoce romantyzmu. Wiele dzieli obie epoki: poglądy, przekonania, sposób patrzenia na naturę, przyrodę, świat i człowieka.

Utwór Adama Mickiewicza oraz „Dolina Issy” Czesława Miłosza z pozoru nie są podobne w żądnym najdrobniejszym szczególe. Jednak tak naprawdę łączy je wiele wspólnych cech. Najpierw jednak postaram się wytypować podstawowe różnice ukazujące odrębność opisywanych utworów.

Przede wszystkim „Upiór” Adama Mickiewicza to utwór wierszowany, rymowany, składający się z dwudziestu czterech cztero wersowych zwrotek i jest typowym reprezentantem polskiej liryki. „Dolina Issy” natomiast to pisana prozą, choć nie pozbawiona lirycznego języka powieść. Autor używa niekiedy (szczególnie w opisach przyrody i natury) prozy poetyckiej. 

Utwór Miłosza powstawał w czasach już...

Podobne wypracowania