Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wizja „szklanych domów” - przedstaw w kontekście „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Stefana Żeromskiego pt. ,,Przedwiośnie” ma budowę trójczłonową. Pierwszy z rozdziałów nosi tytuł ,,Szklane domy”. Odnosi się on do opowiadania Seweryna Baryki skierowanego do syna podczas podróży do Polski. Jest to jakby testament umierającego ojca, który wyraża swoją ostatnią wolę jedynakowi. Snuje nostalgiczną, utopijną wizję nowoczesnego kraju, by zachęcić Cezarego do pobytu w ojczyźnie.

Seweryn rozpoczyna, w swoim mniemaniu opartą na faktach, historię drogi młodego państwa do potęgi, od przedstawienia synowi działań niejakiego doktora Baryki, ich dalekiego krewnego.  Wykupywał on ponoć ogromne obszary piaszczyste nad Morzem Bałtyckim. Gdy miał już spore wybrzeże w posiadłości okazało się, że wiele kilometrów pod jego terenami znajduje się prehistoryczny torf, a pod nimi złoty piasek. Kuzyn pana Seweryna sprowadził następnie potężną maszynę z Ameryki, która w ciągu kilku godzin wydobywała kilkanaście kilometrów torfu. Po osuszeniu został on sprzedany na opał. Następnie Baryka stworzył wielki kanał w postaci litery „U” i połączył go z morzem. Wzdłuż niego pobudował fabryki: szklane huty. Genialny wynalazca ,,z olbrzymiej masy płynnej wyciąga gotowe belki, tafle, kliny, zworniki...

Podobne wypracowania