Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ferenca Molnara „Chłopcy z Placu Broni" - Kontekst polityczny powieści „Chłopcy z Placu Broni"

„Chłopcy z Placu Broni” to wspaniała opowieść, historia losów młodych chłopaków pochodzących z Węgier w czasach, kiedy to Węgry wchodziły w skład monarchii Austrowęgierskiej. Są to końcowe lata wieku XIX. Książka Ferenca Molnara nie opowiada jedynie o przygodach grupki przyjaciół z Placu Broni. Autor sprytnie przemycił do treści książki wątki polityczne, niewykryte przez cenzurę. Mamy tutaj mnóstwo odniesień do ówczesnej historii Węgier.

Sytuacja Węgier przedstawiała się podobnie do sytuacji Polski i Litwy podczas unii polsko-litewskiej. Austria i Węgry były jednym oficjalnie państwem, ale administracja wewnętrzna miała autonomię, czyli administracja Austrii była niezależna od administracji Węgier. Całe państwo spajała postać cesarza Franciszka Józefa I, który cieszył się sympatią poddanych.

Mimo wewnętrznej swobody autonomicznej nie udało się uniknąć wewnątrzustrojowych podziałów, problemów i kłótni pomiędzy obydwoma ludami. Niezadowolenie z takiego stanu sprawy przejawiali szczególnie Węgrowie, przede wszystkim zaś patriotycznie nastawiona węgierska młodzież. To właśnie ona pragnęła wolności i nie godziła się na ówczesne rozwiązania polityczne, jakie proponowała monarchia...

Podobne wypracowania