Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Historia Dywizjonu 303 - na podstawie książki Arkadego Fiedlera. Opisz

W swojej powieści pt.: „Dywizjon 303”, Arkady Fiedler opisał autentyczne wydarzenia, rozgrywające się w Wielkiej Brytanii. Żołnierze opisani w jego utworze żyli naprawdę i swoją krwią służyli ojczyźnie. Jaka była historia jednostki przedstawionej w tej książce?

Dywizjon 303 im. Tadeusza Kościuszki został utworzony 2 sierpnia 1940r. w Northolt - zachodniej części Londynu. W jego skład weszli polscy żołnierze, którym udało się przedostać do Wielkiej Brytanii. Nie mieli oni szans stanąć do otwartej bitwy w ojczyźnie, gdyż była ona okupowana przez wojska niemieckie i radzieckie. Stąd na mocy porozumienia angielsko-polskiego została uformowana jednostka lotnicza, skupiająca głównie Polaków.

Dywizjon 303 brał udział w bitwie o Anglię - największej kampanii powietrznej wszech czasów. Prowadzona była ona tylko za pomocą maszyn latających. Strona niemiecka dążyła do wykluczenia punktów strategicznych Wielkiej Brytanii. Przeciwko najeźdźcom stanęła armada samolotów lotnictwa brytyjskiego, wspieranego także przez Polaków i innych aliantów. Bitwa o Wielką Brytanię trwała od 10 lipca do 31 października 1940r. Dywizjon 303 na placu boju pojawił się dopiero 30 sierpnia, co nie przeszkodziło mu uzyskać najlepszych statystyk ze wszystkich jednostek alianckich. Polskiej jednostce przypisywano 126 zestrzeleń samolotów wroga, co historycy uznają teraz za liczbę zawyżoną. Biorąc jednak pod uwagę, że nasi piloci latali na znacznie gorszych maszynach niż przeciwnicy,należy uznać postawę Dywizjonu 303 za heroiczną.

O tej jednostce powstała książka Arkadego Fiedlera, który będąc w Brytanii zapragnął opisać sukcesy polskich lotników. Uzyskał pozwolenie generała Sikorskiego i został zabrany w miejsce gdzie stacjonował oddział. Tam miał okazję spotkać bohaterów swojej powieści, porozmawiać z nimi oraz zobaczyć ich przy wykonywaniu codziennych zajęć.

Dywizjon 303 został rozwiązany 11 grudnia 1946 r. Od czasów pamiętnej bitwyo Anglię brał jeszcze udział w takich operacjach jak między innymi: bitwa o Niemcy,czy Overlord - mającej na celu przełamanie Wału Atlantyckiego. Odważne dokonania polskich pilotów były i będą długo podziwiane na całym świecie.

Podobne wypracowania do Historia Dywizjonu 303 - na podstawie książki Arkadego Fiedlera. Opisz