Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara” - utwór jako powieść psychologiczna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tematem powieści psychologicznej są głównie doznania, emocje, przeżycia wewnętrzne bohatera lub bohaterów. Autor powieści interesuje się ich stanami psychicznymi, tym, co przeżywają. Powieść psychologiczna skupia się nie tyle na wydarzeniach, tym „co się dzieje”, ale na tym, jak to „dzianie się” odbierają bohaterowie. Wydarzenia w powieści psychologicznej przedstawione są nie w formie zwięzłej relacji, ale raczej z puntu widzenia konkretnych osób, z ich perspektywy. Ten typ literatury był szczególnie popularny w wieku XIX i XX, a jednym z mistrzów powieści psychologicznej był rosyjski pisarz Fiodor Dostojewski.

„Zbrodnia i kara” to jedna z najlepszych i najbardziej znanych książek Dostojewskiego, opisująca zbrodnię popełnioną przez Rodiona Raskolnikowa, byłego studenta, który morduje lichwiarkę Alonę Iwanowną i jej siostrę Lizawietę. Pod wpływem załamania psychicznego oraz perswazji Sonii Marmieładowej Raskolnikow przyznaje się do zbrodni i zostaje skazany na ośmioletnią zsyłkę na Syberię. Dostojewski skupia się na opisaniu przeżyć mordercy, niemal nie interesuje go intryga kryminalna, śledczy policji, który nakłania Raskolnikowa do przyznania się, nie korzysta z typowych metod policyjnych...

Podobne wypracowania