Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Caspar David Friedrich „Skały kredowe na Rugii” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Caspar David Friedrich był jednym z najwybitniejszych malarzy doby romantyzmu. Urodził się w północnych Niemczech w 1774 r., a zmarł 66 lat później, w Dreźnie. W jego sztuce dominowały wspaniałe przedstawienia natury, którą uważał za sposób manifestacji sił boskich na ziemi. Dlatego wykonane przez niego płótna pokazują zazwyczaj wspaniałe krajobrazy, ujęte w bardzo ciekawy, emanujący głębią sposób.

„Skały kredowe na Rugii” powstały na bazie szkiców wykonanych przez Friedricha podczas jego podróży poślubnej na najbardziej wysuniętą na północ wyspę Niemiec. Obraz ma bardzo ciekawą kompozycję. Morze Bałtyckie oglądamy zza pleców postaci stojących nad jego brzegiem. Podłoże, białe skały i zielone drzewa tworzą swego rodzaju ramę okienną, a ogrom wód widoczny jest tylko w prześwicie, który znajduje się między nimi. Obok stromych, drapieżnych, wręcz – agresywnych wzniesień umiejscowione zostały trzy postaci. Najdalej po lewej stronie możemy dostrzec kobietę. Jest nią najprawdopodobniej żona malarza – Christiana Carolina Bommer. Trzyma się ona drzewa, by nie runąć w przepaść. Nieprzypadkowo ma na sobie czerwoną suknię – to podkreślenie gorącego uczucia, jakim darzył...

Podobne wypracowania