Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lucyfer na obrazie „Sąd ostateczny” Memlinga i „Lucyfer” Micińskiego - analiza porównawcza i interpretacja wizji

Hans Memling, Sąd ostateczny, Hans Memling Sąd ostateczny opis obrazu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw Szatana jest niezwykle powszechny zarówno w literaturze, jak i w malarstwie. Artyści, na różnorodne sposoby ukazywali tego ,,pana Ciemności”, a poprzez uczłowieczenie upadłego Anioła tworzyli własne wizje jego wyglądu, cech charakteru czy usposobienia. Bardzo ciekawe własne wyobrażenie Szatana przedstawia Miciński w swoim utworze pt.: ,,Lucyfer”.

Jawi się on nam jako ktoś niezwykle nieszczęśliwy, tragiczny w swej niemocy i wewnętrznym rozdarciu. Z jednej strony jest ,,płomieniem bożym”, a więc nieodzowną częścią Bożego planu stworzenia, ma w sobie jak wszystko na świecie tchnienie światła, z drugiej zaś strony jest ,,królem komet”, gwałtownym, buntowniczym, pędzącym w nieokreśloną dal burzycielem. Zaprzepaścił miłość Najwyższego, utracił szansę na wieczne szczęście, dlatego nie może zaznać nigdy spokoju i tylko ,,płakałby nad sobą”. Jest szalony, niepohamowany, ale potrafi też być ,,od grobowca cichszy”. Jego oblicze pełne jest trupiej bladości, ohydy. Kroczy ,,z nudą i żałobą”, choć jest pozornie pełen potęgi.  Czuje niemoc, ból, zniechęcenie. Jego odwiecznym wrogiem jest jasność - Słońce, które każdego dnia wstaje, by wielbić Boga. Lucyfer Micińskiego jest pełen paradoksów,...

Podobne wypracowania