Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Claude Monet „Impresja - wschód słońca” - opis, interpretacja obrazu

„Impresja - wschód słońca” - to właśnie od nazwy tego obrazu wzięło się określenie opisujące cały nurt w malarstwie - impresjonizm. Jego istotą było skupienie na pięknie i niepowtarzalności ulotnych chwil. Reprezentujący go artyści przedstawiali jakieś zjawiska z jednostkowej perspektywy, obraz miał być po prostu odbiciem i upamiętnieniem przedstawianej kompozycji.

Dzieło Claude’a Moneta datowane jest na rok 1872. Malarz ukazał na nim wschód słońca widziany z zatoko portowej w Le Havre. Na połaci pokrytej poranną mgiełką wody widać dwie łodzie. Są nieco zacienione, ponieważ słońce nie rzuca jeszcze wystarczającego światła, by dokładnie odsłonić ich kolor i kontury. W tle majaczą niebieskawe rośliny nadbrzeżne i drzewa. Wszystko to utrzymane jest w jasnych, lecz nieco chłodnawych barwach. Dominuje błękit i rozpalający się pomarańczowy, możemy tylko przypuszczać, że wraz z podnoszeniem się słońca, będą stawać się one coraz cieplejsze.

Punktem centralnym, chociaż bardzo niewielkim, jest właśnie delikatna, nieco blada pomarańczowa kula. Jej kolor nie jest tak chłodny jak całe otoczenie. Zdecydowanie można wyczuć drzemiące w niej zalążki ciepła, które zaczyna promieniować na cały krajobraz. Ta gra nastrojów ściśle łączy się ze światłem obrazu. Zimna woda i chłodne jeszcze niebo stoją w kontrapunkcie do rozgrzewającego się słońca. Budzący się dzień został ukazany na tym płótnie w sposób szczególnie delikatny. Patrząc na ten obraz naprawdę trudno jest oprzeć się wrażeniu, że ogląda się prawdziwy wiosenny wschód słońca.

Claude Monet na płótnie „Impresja - wschód słońca” dokonał wspaniałej rzeczy - ukazał zjawisko budzącego się dnia w sposób niemal całkowity. Odbiorca dostrzega nie tylko delikatną i subtelną grę światła, ale może także poczuć chłód wody lub ciepło leniwie rozchodzących się promieni słonecznych.

Podobne wypracowania do Claude Monet „Impresja - wschód słońca” - opis, interpretacja obrazu