Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw labiryntu w literaturze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pierwszym skojarzeniem nasuwającym się na hasło „motyw labiryntu” jest oczywiście mit o Dedalu, który zbudował labirynt na polecenie króla Krety, Minosa. Wewnątrz został uwięziony Minotaur. Gdy Minos wygrał wojnę z Atenami żądał ofiar w postaci ludzi dla potwora. Znalazł się jednak śmiałek imieniem Tezeusz, który postanowił zabić potwora. Uzyskał on pomoc od księżniczki Ariadny, córki Minosa, której udało się wyprowadzić Tezeusza z labiryntu za pomocą utkanej nici, po której śladzie idąc, młodzieniec znalazł drogę do wyjścia.

Jest to jakby bezpośrednie wykorzystanie motywu labiryntu. Podobne możemy odnaleźć na przykład w „Tajemniczym ogrodzie”. Mary, główna bohaterka, błądzi po terenach posiadłości wuja i przez długi czas nie może odnaleźć wejścia do zamkniętej części ogrodu, o której istnieniu wie tylko z opowieści.

Przenosząc się na bardziej metafizyczne wykorzystanie motywu labiryntu, warto zahaczyć o „Boską Komedię” Dantego i część opisującą Piekło. Razem z bohaterem poruszamy się po piekielnych czeluściach, tworzących kręgi i zawiłe korytarze, z których każdy posiada inne przeznaczenie i w którym możemy spotkać różnego rodzaju grzeszników....

Podobne wypracowania