Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Janko Muzykant” - streszczenie noweli

Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant, Adriaen Janszoon van Ostade

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nowela Henryka Sienkiewicza pt.: „Janko Muzykant” podejmuje niezwykle istotną w okresie, kiedy utwór powstał, problematykę: mówi o losie wiejskich dzieci, które mimo określonych predyspozycji intelektualnych nie mają szans ani możliwości rozwoju swoich zdolności. Jest to historia dziesięcioletniego chłopca, który przedwcześnie zmarł z powodu ignorancji i zacofania otoczenia.

Utwór rozpoczyna się od przedstawienia głównego bohatera. Narrator zwraca uwagę na wątłe zdrowie chłopca, któremu po urodzeniu nie dawano żadnych szans na przeżycie. Wiejskie kobiety nadały mu imię Jan. Pomimo złych rokowań, dziecko dotrwało w niezłym zdrowiu do dziesiątego roku życia. Chłopiec był zawsze bardzo chudy, miał wydęty z głodu brzuszek, rozwichrzone na wszystkie strony, jasne włosy i wytrzeszczone, zapatrzone w niezmierną dal oczy. Bardzo często w jego domu gościła bieda, nie było co włożyć do garnka ani czym napalić w piecu.

Matka Janka była komornicą, pracowała niezwykle ciężko, nieraz ponad siły i nie miała możliwości poświęcić synowi wiele uwagi. Ze względu na dziwne zachowania chłopca nazywała go „odmieńcem”. Janek nie był bowiem jak inne dzieci, stronił od pracy, nie wywiązywał się z powierzanych mu obowiązków....

Podobne wypracowania