Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Czesław Miłosz „Dolina Issy” - charakterystyka Tomasza Surkonta

Czesław Miłosz „Dolina Issy” - charakterystyka Tomasza Surkonta

Tomasz Surkont to główny bohater powieści Czesława Miłosza pod tytułem „Dolina Issy”. „Urodził się w Giniu nad Issą”. Poznajemy go jako małe dziecko, niemowlę, potem dorastającego. Jest to mały człowiek bardzo ciekawy świata. Uwielbia zbierać doświadczenia, potrafi robić wiele rzeczy jednocześnie. Jest pełen słomianego zapału do każdej czynności, jaką wykonuje. „Tomasz lubił też izbę z korytarza, koło kuchni, „garderobę”, gdzie suszyły się sery i gdzie często bito masło. Brał w tym udział, bo zabawnie jest poruszać kijem w górę i w dół, kiedy w otworze syczy maślanka; co prawda zniechęcał się prędko, bo długo trzeba pracować (…)”.

Tomasz wychowywał się pod opieką wielu kobiet. Matka, którą uważał za niesamowitą piękność towarzyszyła swojemu mężowi w wiecznej tułaczce po świecie za zarobkiem. Tomasz nie znał natomiast swojego ojca. Jego wychowaniem zajmowały się Pola oraz Antonina. Bardzo cenił za to dziadka, z którym miał bardzo dobry kontakt. Przyjaźnił się z dziećmi Akulonisów - Józiukiem i Onutem. Od urodzenia wychowywał się w ciekawych warunkach  na styku dwóch bliskich sobie kultur i języków - języka polskiego i języka litewskiego. 

„Do...

Podobne wypracowania