Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl

Przeżycia cierpiącego ojca zawarte w „Trenach” Jana Kochanowskiego

Śmierć Urszulki była wielkim ciosem dla jej ojca, Jana Kochanowskiego. Utrata dziecka wstrząsnęła całym światopoglądem poety. Poniósł ogromną stratę, po raz pierwszy dotknęła go taka tragedia. „Treny” stały się pomnikiem wystawionym ukochanemu dziecku, ale też próbą zrozumienia swoich uczuć i redefiniowania poglądów. Renesansowy poeta głosił w swej twórczości poglądy stoickie i epikurejskie, jednocześnie jego poezja była wyrazem wiary chrześcijańskiej. Misternie budowany światopogląd załamał się pod wpływem tragedii, jaką była śmierć. Cierpienie zawarte w „Trenach” dotyczy więc nie tylko pustki po stracie dziecka, ale jest też wyrazem rozterki filozofa i chrześcijanina, który utracił swą niezachwianą wiarę.

Już pierwszy Tren uderza w żałobny ton, zrozpaczony ojciec nie wie, jak wyrazić swój bezgraniczny smutek. Odwołuje się do postaci znanych z kultury antycznej, do Heraklita, filozofa, który ubolewał nad marnością i ulotnością ludzkiego życia i do Symonidesa, poety, autora wzruszających tekstów, między innymi trenów. To nawiązanie do antycznych wzorców służy ukazaniu ludzkiego cierpienia w szerszym kontekście. Cierpienia towarzyszy człowiekowi od zawsze, a jednak każdy przeżywa...

Podobne wypracowania