Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl
Strona główna Język polski Tadeusz Borowski „Proszę państwa do gazu” - opracowanie opowiadania

Tadeusz Borowski „Proszę państwa do gazu” - opracowanie opowiadania

„Proszę państwa do gazu” to jedno z opowiadań Tadeusza Borowskiego, w których autor pokazuje realia życia w obozie koncentracyjnym. Ta opatrzona dosyć kontrowersyjnym tytułem opowieść dotyczy jednego dnia, w którym do miejsca zagłady przybył transport Sosnowiec - Będzin.

Fabuła rozpoczyna się ospale. Gorący dzień sprzyja oddawaniu się lenistwu, co narrator i jego znajomi czynią. Dojadają resztki i liczą na przyjazd kolejnych więźniów, gdyż będzie się to wiązało z powiększeniem ilości posiadanej żywności. Siedząc w swoim buksie, obserwują oni co dzieje się wśród więźniów. W oczy rzuca się im rabin czytający hebrajski modlitewnik. Wywiązuje się rozmowa o religii. Z ust marsylczyka (narrator nie zna jego imienia) padają słowa, że „religia jest opium dla narodu”. Są one dosyć wymowne. Niby można nią poprawić swoje samopoczucie, ale nie może ona zmienić rzeczywistości, szczególnie tutaj - w obozie, gdzie Boga nie ma.

Punktem kulminacyjnym fabuły jest przybycie oczekiwanego transportu - chwila, na którą wszyscy czekali. Nikt nie liczy się z nowymi więźniami. Prowadzona jest bezlitosna selekcja, każdy myśli tylko o tym, żeby jak najwięcej z ich dóbr należało do niego. Oczywiście nad wszystkim...

Podobne wypracowania