Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl

Hektor i Roland - najważniejsze autorytety Pana Cogito - „Pan Cogito” Zbigniewa Herberta

Pan Cogito to tytułowy bohater cyklu wierszy Zbigniewa Herberta. Jest to postać, która obserwuje i komentuje otaczający świat. Zadaje pytania dotyczące sensu życia, a dużo miejsca w jego rozważaniach zajmuje zagadnienie przemijania. Dynamika świata sprawia, że Pan Cogito czuje się trochę w nim zagubiony. Poszukuje zatem jakiś stałych punktów odniesienia. W tym celu zgłębia tradycję europejską, sięgając do jej korzeni. Największym wzorem dla Pana Cogito są dawni wojownicy. Hektor, syn Priama, który zginął z ręki Achillesa podczas Wojny Trojańskiej oraz Roland, średniowieczny rycerz, którego udziałem stała się śmierć w wąwozie Ronsewal. Łatwo się domyśleć, dlaczego akurat takie wzorce wybrał Pan Cogito. Odważni, niezłomni, do końca broniący swoich przekonań ludzie to we współczesnym świecie prawdziwa rzadkość. Pojęcie honoru, tak ważne dla dawnych wojowników, obecnie staje się płynne. Nawet ta idea nie oparła się relatywizmowi współczesności.

Postać Pana Cogito ujrzała światło dzienne w latach siedemdziesiątych. Kreacja tej postaci był efektem obserwacji sposobu życia, przyjętego, lub raczej narzuconego Polakom, po II wojnie. Przypomnijmy, że wówczas panował w Polsce, narzucony przez wschodniego sąsiada, socjalizm. Nie...

Podobne wypracowania