Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl

Stefan Żeromski „Wierna rzeka” - sposób przedstawienia Rosjan w powieści. Opracowanie

Żeromski w swoim utworze pt.: ,,Wierna rzeka” podejmuje ważną kwestię stosunków polsko-rosyjskich zaistniałych w roku 1864. Oczywiście sprawa na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo prosta: Rosjanie byli to nasi wrogowie, przeciwko którym kierowaliśmy broń, więc siłą rzeczy te relacje nie mogły być przyjazne. Żeromski unika jednak jednostronnego osądu i uogólnień. Pokazuje oczywiście okrucieństwo rosyjskich oddziałów, które dobijały rannych żołnierzy oraz brutalność w plądrowaniu i rewizjach dworów polskich. Z drugiej jednak strony podkreśla, że powstańcom także zdarzały się niechlubne czyny - spójrzmy tylko na rozbity oddział Kurowskiego, który bez skrupułów żąda wydania resztek jedzenia przez pannę Salomeę.

Jedynym Rosjaninem, którego bliżej poznajemy jest oficer Wiesnicyn. Jest to postać targana wątpliwościami, która przeżywa rozterki wewnętrzne. Mają one swoje źródło w młodości żołnierza. Był on kiedyś gorącym zwolennikiem poglądów Hercena - rewolucyjnego demokraty i pisarza rosyjskiego, który podziwiał Polaków za ich odwagę i niezłomność w dążeniu do niepodległości. Sam Wiesnicyn był również liberałem, jednak w imię braterstwa krwi i solidarności z rosyjskim...

Podobne wypracowania