Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franz Kafka „Proces” - uniwersalizm „Procesu” Franza Kafki. Opracowanie

„Proces” Franza Kafki to utwór o wielu znaczeniach, dzięki temu przez lata pozostaje aktualny. Dziwna historia oskarżenia i skazania Józefa K. jest metaforą ludzkiego życia, ukazuje sytuację człowieka zagubionego w świecie. Dotyczy więc tematyki egzystencjalnej. Przejścia związane z procesem mają duży wpływ na psychikę bohatera, toteż „Proces” można odczytywać też w kategoriach psychologicznych, jako utwór o dojrzewaniu i odkrywaniu tożsamości.

Uniwersalny charakter utworu wynika z jego metaforycznego odczytania. „Proces” nie jest tylko historią pewnego zdarzenia, ale uogólnionym obrazem ludzkiego życia. Kafka wyraźnie odwołuje się do filozofii egzystencjalnej, według której człowiek skazany był na wieczną niepewność swojego losu oraz nieustanny lęk przed śmiercią. Życie ludzkie to życie z wyrokiem, a świadomość nieuchronności śmierci czyni je absurdalnym. Proces, toczący się przeciwko Józefowi K., jest takim właśnie pasmem absurdów, prowadzącym do nieuniknionej śmierci. Wyrok nie jest wynikiem postępowania sądowego, nikt nie próbuje udowodnić winy oskarżonego, nikt nie stawia mu zarzutów. Józef K. jest skazany na śmierć od chwili aresztowania i żadne działania nie...

Podobne wypracowania