Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Nałkowska „Medaliony” - motyw zła, motyw cierpienia w „Medalionach” Nałkowskiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Medaliony” Zofii Nałkowskiej należą do dzieł literatury obozowej. Wydane zostały w 1946 roku. Tematem scalającym opowiadania są przeżycia wojenne. W ośmiu opowiadaniach opisane zostały  przerażające doświadczenia poszczególnych ludzi. Narracja prowadzona jest z dystansem, uderza  brak emocjonalności. Są to zabiegi celowe, gdyż jako jedyne pozwalają opisać okrucieństwo wojny i często całkowitą dehumanizację ludzi, zachowując przy tym wymiar obiektywnej rzeczywistości.

Tytułowy bohater pierwszego opowiadania, profesor Spanner, jest lekarzem anatomem. W swoim Instytucie przeprowadzał badania nad zwłokami ludzi. Opracował przepis na mydło wytwarzane z ludzkiego tłuszczu. Akcja opowiadania toczy się już po wojnie, kiedy przed Komisją do spraw Badania Zbrodni Hitlerowskich staje młody chłopak, pomocnik fizyczny, pracujący w Instytucie Anatomii. Jego zeznania są pozbawione emocji, opowiada o okropieństwach nie widząc w nich niczego gorszącego. Jego psychika jest tak zdeformowana, że nie potrafi, może nie chce, poddać ocenie moralnej to, co widział. Wypowiada on słowa, które mają przerażający wydźwięk: „W Niemczech, można powiedzieć, ludzie umieją coś zrobić – z niczego”.

„Przy torze kolejowym” opowiada...

Podobne wypracowania