Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Seweryna Szmaglewska „Czarne stopy” - charakterystyka Marka

Marek Osiński jest głównym bohaterem powieści przygodowej Seweryny Szmaglewskiej pt.: „Czarne Stopy”. Głównie z jego perspektywy i przez pryzmat najważniejszych dla niego wydarzeń śledzimy losy harcerzy z drużyny o nazwie tytułowej dla książki, którzy w czasie wakacji uczestniczą w obozie nieopodal miejscowości Mąchocice w Górach Świętokrzyskich.

Wyjazd zostaje poprzedzony tajemniczym zniknięciem Marka, który - jak się okazuje - został zatrzymany w domu przez ojca-alkoholika nie zgadzającego się na jego uczestnictwo w obozie. Dzięki interwencji kolegów z drużyny oraz jej przełożonego, Andrzeja Wróbla, Marek wsiada jednak do ciężarówki prowadzonej przez ojca jednego z kolegów i udaje się w drogę ku wielkiej przygodzie, jaką zapowiadają wakacje spędzone w górach. Trudna sytuacja rodzinna długo zatruwa jednak głowę chłopca nieprzyjemnymi myślami, przede wszystkim zaś kompleksami wynikającymi ze spotkania kolegów z ojcem i ujawnieniem się jego zachowań.

Na początku Marek nie bierze udziału w zabawach i żartach innych kolegów, wstydząc się otworzyć przed nimi i bojąc komentarzy na temat swojej rodziny. Sytuację komplikuje dodatkowo kradzież mleka i serdelków z obozowej spiżarni w czasie warty chłopca, za którą wszyscy z góry oskarżają właśnie jego, wiedząc o ubóstwie panującym w jego domu. Dopiero pomysł zbudowania kukieł Rady Drużyny, który cieszył się wielką popularnością nie tylko w obozie, ale również wśród okolicznych mieszkańców, przysparza małemu Markowi uznania ze strony kolegów, przyczyniając się do stopniowej przemiany ich zdania na jego temat.

Momentem przełomowym okazują się podchody, które niespodziewanie wygrywa najmłodszy uczestnik obozu – Marek. Podczas jednego z ognisk zostaje również uhonorowany tytułem bibliotekarza obozu, a niedługo potem harcerze odkrywają prawdziwego „złodzieja” żywności – jest nim ranna wyżlica, która wykradała mleko i serdelki dla swoich szczeniąt. Dzięki temu postać Marka jawi się w nowym świetle, bowiem od kiedy nie ciążą już na nim żadne podejrzenia koledzy zaczynają dostrzegać jego spryt, sprawność i niecodzienną jak na chłopca w jego wieku inteligencję.

Marek powraca więc z obozu odmienionym – z zakompleksionego, zahukanego chłopca stał się doskonałym kompanem zabaw i żartów, powszechnie lubianym i cenionym ze względu na swoje zdolności.

Podobne wypracowania do Seweryna Szmaglewska „Czarne stopy” - charakterystyka Marka