Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Vincent van Gogh „Para butów” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Seria obrazów van Gogha przedstawiająca parę butów datowana jest na koniec lat 80. XIX wieku. Istnieją dwie drogi interpretacji tych obrazów. Niektórzy badacze wskazują, że buty stały się dla van Gogha symbolem ciężkiego życia górników w Borinage, gdzie artysta przebywał jako pastor, będąc świadkiem ciężkiego życia robotników. Inna interpretacja wskazuje, że buty to symbol osobistego nieszczęścia i samotności artysty, gdy ten przebywał w Paryżu.

W biografiach van Gogha pojawia się wzmianka jego przyjaciela mówiąca o tym, że van Gogh kupił buty na paryskim pchlim targu, aby potem móc je namalować. Potem stwierdził jednak, że są one zbyt nowe, więc wybrał się w nich na długi, męczący spacer po stolicy Francji w deszczowy dzień. Dopiero wtedy stwierdził, że buty można namalować.

Obraz przedstawia więc parę starych, sfatygowanych butów. Buty znajdują się pośrodku kadru. Tło jest prawie abstrakcyjne, malowane szerokimi pociągnięciami pędzla i rozświetlone ciepłymi brązami. Artysta skupił całą swoją uwagę na prozaicznym obiekcie. Buty namalowane zostały za pomocą dużą ilością pozornie niedbale nakładanej farby, co jeszcze wzmacnia emocjonalność tego płótna. Buty w twórczości artysty stają...

Podobne wypracowania