Ignacy Krasicki „Żona modna” - charakterystyka żony modnej
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Żona modna to tytułowa bohaterka satyry Ignacego Krasickiego. Pisząc te utwory, poeta chciał zwrócić uwagę na problemy, dotykające współczesnej mu, osiemnastowiecznej Polski. W pierwszym zbiorze satyr znalazły się utwory zatytułowane „Pijaństwo”, „Świat zepsuty”, „Do króla” czy „Gracz”. Utwór „Żona modna” opowiada o nieudanym związku wiejskiego szlachcica z modną panną z miasta. Obydwoje mają zupełnie inne charaktery, przyzwyczajenia i znajomości. Ktoś może powiedzieć, że związek powstał na zasadzie przyciągających się przeciwieństw, ale to nieprawda. Jak wyznaje pan Piotr, od początku widział dzielące go z narzeczoną różnice, ale nie chciał się wycofywać z konkurów, by nie narazić na szwank dobrego imienia panny, liczył też na jej bogaty posag.
Żona modna to kobieta piękna, młoda a jednocześnie pusta, zarozumiała, egoistyczna i rozrzutna. Widzi tylko własne potrzeby i cele, nie dostrzega potrzeb innych ludzi. Wygląda na to, że w ogóle nie kocha męża. Pan Piotr jest jej potrzebny do tego, by wreszcie miała swój dom, gdzie będzie mogła dokonywać zmian i urządzać go na modłę francuską. Przed zawarciem małżeństwa zostaje spisana dokładna intercyza, zawierająca obowiązki przyszłego męża. To nic nowego, zwyczaj spisywania takiej umowy istniał w ówczesnej Polsce. Chodzi o to, że w jednym z punktów zostaje zawarta możliwość zerwania lub rozwiązania małżeństwa z ważnych przyczyn. Pan Piotr nie rozumie tego, dla niego małżeństwo może się zakończyć razem ze śmiercią żony lub męża. Żona modna ma w tej sprawie nowoczesne poglądy, podobnie jak w kwestiach urządzenia domu, służby czy wystawnego życia.
Kobieta, mimo że została wykształcona, nie nauczyła się niczego pożytecznego. Umie tylko wymagać i kaprysić, lekceważy służbę męża a także księdza kapelana. Odnosi się z pogardą do tradycji, wyśmiewa wiejskie życie i sposób podawania do stołu. Jest dla męża nieprzyjemna i niemiła, traktuje go z góry, jak jakiegoś służącego. Przyjeżdżając do jego domu, od razu bierze się za dokonywanie zmian i przeprowadzanie kosztownego remontu, który jej zdaniem zapewni im życie na światowym poziomie. Dla żony modnej oznacza to ciągłe przyjmowanie gości, wydawanie modnych balów i nieustanne zabawy. Zupełnie nie liczy się z poglądami męża, spokojnego domatora, dla którego zgiełk i krzyk nie są żadną atrakcją. Wytyka mu braki w urządzeniu domu, wyglądzie ogrodu, twierdzi, że brakuje służby, żartuje z jego sposobu mówienia. W czasie balu, wydanego dla dostojnych gości, zaczyna traktować męża z jawną pogardą, śmieje się z niego w towarzystwie i wytyka palcami.
Żona modna to najmniej sympatyczna postać tej satyry. Ma wiele złych cech i choć jej mężowi też można zarzucić co nieco - na przykład skąpstwo, niezdecydowanie, uległość, to jest on znacznie lepszym człowiekiem. Niestety nic nie wskazuje na to, by bohaterka kiedykolwiek zmieniła swoje postępowanie i charakter.
Podobne wypracowania do Ignacy Krasicki „Żona modna” - charakterystyka żony modnej
- Krzysztof Kamil Baczyński „Niebo złote Ci otworzę”, „Zanurzcie mnie w niego” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - interpretacja i analiza porównawcza
- Marek Hłasko „Pętla” - problematyka opowiadania
- Zofia Nałkowska „Granica” - „Granica” jako powieść społeczna
- Antoine de Saint Exupery „Mały Książę” - uzasadnienie powrotu Małego Księcia do Róży w liście pozostawionym Narratorowi
- Seweryna Szmaglewska „Czarne stopy” - charakterystyka Marka
- Włodzimierz Tetmajer - biografia, życiorys
- Carska Rosja i jej stolica na podstawie fragmentu „Pana Tadeusza” i „Dziadów” cz. III Adama Mickiewicza
- Klemens Janicki „O sobie samym do potomności” - interpretacja i analiza elegii
- Legendy polskie - Stopka królowej Jadwigi - streszczenie legendy
- Vincent van Gogh „Para butów” - opis obrazu, interpretacja
- Gombrowicz-filozof - główne wątki światopoglądu Witolda Gombrowicza
- Cyprian Kamil Norwid „Do obywatela Johna Browna” - interpretacja, opracowanie i analiza wiersza
- Jan Kasprowicz - charakterystyka twórczości, cechy twórczości
- Opis przedmiotu
- Jan Andrzej Morsztyn - wiersze, utwory, dzieła. Ogólne opracowanie twórczości Jana Andrzeja Morsztyna
- William Szekspir „Hamlet” - charakterystyka Gertrudy
- Opowiadania Czechowa i Gogola - portrety ludzi „małych”
- Ekspresjonizm w literaturze i sztuce polskiej - omów temat na wybranych dziełach literatury i sztuki
- Gustaw Morcinek „Łysek z pokładu Idy” - przyjaźń Kuboka z Łyskiem. Opis
- „Śluby panieńskie” Aleksandra Fredry jako komedia obyczajowa