Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gombrowicz-filozof - główne wątki światopoglądu Witolda Gombrowicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Witold Gombrowicz to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych i to pomimo faktu, że większość z najbardziej znanych i docenianych dzieł stworzył zagranicą, już po wyjeździe z Polski. Liczy się to, że nigdy, nawet w czasie pobytu zagranicą, nie przestał pisać po polsku. Przed II wojną światową jedyną znaczącą powieścią Gombrowicza, która przyniosła mu sławę, było „Ferdydurke”. Po wojnie ukazały się takie książki jak: „Trans-atlantyk”, „Ślub”, „Pornografia”, „Kosmos” czy „Dzienniki”.

Już w najwcześniejszych utworach zarysowała się główna problematyka i wątki całej Gombrowiczowskiej twórczości. To przede wszystkim Forma, czyli sposób, w jaki prezentujemy się wobec świata, poza czy maska, jaką przybieramy wobec innych ludzi, ale również jaką narzuca nam świat. W „Ferdydurke” zwycięstwo formy nad głównym bohaterem odbywa się przez jego upupienie lub dorobienie gęby. To pierwsze manifestuje się przez narzucenie Józiowi roli niedojrzałego smarkacza i zagonienie go do szkoły, mimo że bohater właśnie skończył trzydzieści lat i jest dojrzałym mężczyzną. Przyprawienie gęby to wtłoczenie kogoś na siłę w jakąś osobowość. W całej...

Podobne wypracowania