Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Franciszkanizm w poezji Jana Kasprowicza - „Przeprosiny Boga” - interpretacja

Franciszkanizm to prąd intelektualny w literaturze europejskiej przełomu XIX i XX wieku, nawiązujący do nauki i postawy życiowej reprezentowanej przez żyjącego w latach 1182- 1226 świętego Franciszka z Asyżu (Giovanniego Bernardone). Oznacza on afirmatywną postawę wobec Stwórcy i wszelkiego stworzenia, umiejętność cieszenia się z życia, dostrzegania jego dobrych stron nawet w sytuacjach pozornie bez wyjścia. To postulat wiary prostej, płynącej z głębi serca, wiary radosnej, litościwej, naiwnie dziecięcej i pokornej. Nie tylko wielbić powinniśmy Boga, ale i dzieło jego stworzenia, każde drzewo, zwierzę, kwiat. Należy szukać piękna i dobra w tym, co ofiarował nam Bóg – ono tkwi we wszystkim, co nas otacza i tylko proste, szlachetne serce potrafi je naprawdę dostrzec i ukochać.

W literaturze polskiej z I połowy XX w. postawę franciszkańską najpełniej wyrazili w swoich utworach Jan Kasprowicz oraz Leopold Staff. Ten pierwszy na ostatnim etapie swojego życia wyraźnie opowiadał się za wiarą radosną, niosącą spokój, nadzieję i ukojenie. Świadectwem franciszkanizmu jest m.in. tom „Mój świat” z 1926 r.

To właśnie z niego pochodzi utwór pt.: „Przeprosiny Boga”. Kasprowicz dowodzi w nim wyższości wiary zwykłych,...

Podobne wypracowania