Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Bogurodzica” - opracowanie - archaizmy w pieśni

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Bogurodzica” uważana jest za najstarszą pieśń polską o tematyce religijnej. Powstała najprawdopodobniej na przełomie XII/XIII wieku, ale jej literacki zapis pochodzi z wieku XV.

Nie jest do końca pewne, kto jest autorem słów, jest ona przypisywana św. Wojciechowi – czeskiemu duchownemu i misjonarzowi. W tamtych czasach „Bogurodzica” funkcjonowała jako hymn narodowy, śpiewana była przez rycerzy przed rozpoczęciem bitwy pod Grunwaldem.

Już sama pieśń jest zabytkiem. Zawiera w sobie wiele archaizmów, czyli wyrazów przestarzałych, takich, które wyszły już z ogólnego użycia. Archaizmem według „Słownika terminów literackich” nazywamy „element językowy pochodzący z minionej epoki historycznej, który wyszedł z powszechnego użycia między innymi na skutek zastąpienia go przez element inny. Zjawisko archaizmu może występować na wszystkich płaszczyznach języka”.

Wyróżniamy archaizmy: słownikowe (całkowite, częściowe), rzeczowe, historyzmy. Inny podział archaizmów to podział na: słownikowe, gramatyczne, fonetyczne, składniowe, leksykalne, słowotwórcze, rzeczowe.

W „Bogurodzicy” występują przede wszystkim archaizmy leksykalne,...

Podobne wypracowania