Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Guy de Maupassant - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Guy de Maupassant był francuskim pisarzem żyjącym w drugiej połowie XIX wieku. Urodził się w 1850 roku w Normandii. Jego studia w Paryżu przerwała wojno francusko-pruska. Pisarz od najmłodszych lat obserwował miejsca, w których żył oraz publiczne i prywatne sytuacje, w których uczestniczył. Efekt obserwacji stanowił kanwę do opowiadanych przez niego historii w nowelach i powieściach.

Debiutem Guy de Maupassanta była publikacja noweli „Baryłeczka” w 1880 roku. Wydanie to otwiera bardzo intensywny okres w twórczości tego pisarza, który trwał ponad dekadę. Najlepiej pisarz czuł się w krótkich formach literackich – spod jego pióra wyszło wiele nowel. Większość z nich opisuje pojedynczą, wyrazistą historię ludzką, w której występują zarówno elementy realistyczne, jak i humorystyczne.

Guy de Maupassant jest także znany jako powieściopisarz. Spod jego pióra wyszło sześć powieści; pierwsza zatytułowana „Historia pewnego życia” w 1883 roku. Kolejne noszą tytuły: „Piękny Jan”, „Piotr i Jan”, „Jak śmierć silna”. Fabuły powieści wpisują się w różnorodne tendencje i style; początkowe dzieła Guya de Maupassanta dotykają problemów społecznych...

Podobne wypracowania