Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Baudelaire „Spleen II” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz pt: „Spleen II” pochodzi z tomu „Kwiaty zła”, autorstwa Charlesa Baudelaire’a, wydanego po raz pierwszy w roku 1857. Spleen jest odzwierciedleniem stanu duszy człowieka, który jest udręczony, apatyczny, smutny pozbawiony radości ducha. Autor zasłynął tym, że zmienił oblicze poezji, jednakże popularność, jaką zyskał ów termin, nie tylko we Francji, ale na całym świecie, jest niewyobrażalna.

Omawiany wiersz prezentuje postawę skrajnie dekadencką. Pejzaż świata przedstawionego w utworze niszczy duszę podmiotu lirycznego, ma bezpośredni wpływ na destrukcję jego psychiki. Stan duszy określony został , nie przez opis przeżyć i uczuć, ale elementami przyrody i świata znajdującego się wokół podmiotu lirycznego. Odnajdujemy takie określania, jak ciężkie niebo, wilgotne więzienie, szare światło, spleśniałe mury czy deszcz. Poeta nie stroni również od obrazów wzbudzających wstręt i strach, np. stwór, nietoperz, kryminał, lepkie sieci, oślizgłe pająki.

Poeta opisuje nastrój za pomocą barw takich, jak szarość i czerń. Potęguje to jeszcze bardziej nastrój smutku, strachu, a wręcz przerażenia. Autor pobudza również nasz zmysł słuchu, prezentuje różne dźwięki, które...

Podobne wypracowania