Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antoni Czechow „Mewa” - charakterystyka bohaterów dramatu

Bogata galeria bohaterów w „Mewie” ukazuje nam różnorodność typów charakterów, jaką operuje Czechow po to, by skontrastować ze sobą poszczególne postaci i dać obraz zarówno realistyczny, jak i uniwersalny w niektórych aspektach. Jeśli dobrze się rozejrzymy, i w życiu codziennym możemy przecież spotkać osoby podobne do tych przedstawionych w „Mewie”.

KONSTANTY TRIEPLEW – to niewątpliwie najważniejsza osoba w całej sztuce; wokół jego problemów skupia się uwaga czytelnika. Trieplew jest synem Arkadiny i przez całe swoje życie próbuje wyjść z cienia matki, sławnej aktorki. Czuje się źle wśród osób z jej otoczenia, a zwłaszcza przy jej przyjacielu – Trigorinie (który jest znanym literatem, o czym marzy Trieplew), traktuje go jak rywala zarówno w miłości do kobiet (matki i Niny Zariecznej), jak i w sferze sztuki. Trieplew jest zagubiony, już na początku utworu daje się dostrzec, że nie potrafi poradzić sobie z życiem, kiedy wystawiona przez niego wśród bliskich sztuka (ocierająca się o symbolizm, bo Konstanty hołduje potrzebie wprowadzenia nowych form), ponosi klęskę.

Trieplew nie ma w sobie dość siły, by przezwyciężyć własne obawy...

Podobne wypracowania