Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joseph Conrad „Lord Jim” - Jim - tchórz czy bohater? Historia człowieka, który pozostał wierny samemu sobie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ocena postawy Jima nie jest prosta, ponieważ sam bohater powieści Conrada jest postacią  niejednoznaczną.

Jim to człowiek kierujący się bardzo restrykcyjnymi zasadami, w dodatku niezmiernie surowy  i wymagający względem siebie, tym bardziej więc. Kiedy „Patna” tonie, bohater stara się zachować pozory spokoju. Wpada w szał, gdy dowiaduje się, że załoga postanawia uciec jedyną łodzią, po czym sam wskakuje do wody i dociera do szalupy. To wydarzenie to punkt kulminacyjny w życiu Jima. Jego ślady lord Jim będzie w sobie nosił do śmierci i nigdy nie opuści go poczucie winy i wstydu. Na każdą wzmiankę o katastrofie będzie reagował złością, a podobne zachowanie w tej sytuacji można uznać za przejaw tchórzostwa. Wypływając w rejs, wziął na siebie odpowiedzialność i powinien utrzymać jej brzemię.

Bohatera, po wyżej opisanej katastrofie, dręczą wielkie wyrzuty sumienia, które są karą większą niż utrata dyplomu oficerskiego. Nie może się pogodzić z tym, że zawiódł. Nie jest też w stanie zdobyć się na wizytę w domu, w obawie przed reakcją ojca. Całe swoje życie stara się podporządkować zmazaniu hańby. Znajduje wsparcie w postaci Marlowa, który robi wszystko, by przywrócić Jimowi poczucie szczęścia. Jak widać, młody marynarz...

Podobne wypracowania