Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Cechy dramatu na podstawie utworu „Makbet” Williama Szekspira

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Analizując „Makbeta”, można dostrzec w nim wiele cech charakterystycznych dla tragedii Szekspirowskich. Temat utworu został zaczerpnięty ze średniowiecznej historii. Podstawowe fakty zgadzają się z przekazami kronikarzy: Makbet był dowódcą wojskowym, targnął się na życie króla Szkocji, Dunkana, by sięgnąć po koronę, po czym sam stracił życie w walce o władzę z prawowitym następcą króla – Malkolmem. Szekspir często opierał fabułę na zdarzeniach zaczerpniętych z przeszłości, ukazując zbrodnie popełniane przez ludzi żądnych władzy. 

Charakter głównego bohatera dramatu kształtuje się pod wpływem następujących po sobie zdarzeń. Makbet ulega pokusie, dopuszcza się królobójstwa i stopniowo pogrąża się w coraz straszliwszych zbrodniach. Makbet podlega zmianom, a widzowie stają się świadkami jego upadku moralnego. Dzięki monologom bohatera mogą wniknąć w jego myśli, poznać motywy jego postępowania.

Do akcji zostały wprowadzone postaci duchów i Czarownic. Fantastyczne postacie, moce nadprzyrodzone nie tylko zostają ukazane na scenie, ale też zasadniczo kształtują przebieg akcji. Czarownice otwarcie podejmują się sprowadzić Makbeta na ścieżkę zbrodni. Widz jest świadkiem ich niecnych praktyk, zostaje wciągnięty...

Podobne wypracowania