Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tadeusz Boy-Żeleński „Plotka o >>Weselu<<...” - streszczenie, opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Esej Tadeusza Boya-Żeleńskiego „Plotka o <<Weselu>> Wyspiańskiego” został zamieszczony w trzecim tomie „Pism” tego twórcy opatrzonym podtytułem „Ludzie żywi”, który ukazał się w 1956 roku. Ze wstępu autora szkicu dowiadujemy się, iż powstał on ponad dwadzieścia lat po premierze „Wesela” (a więc w latach 20. XX wieku) w celu zapobieżenia błędnym dociekaniom przyszłych pokoleń na temat pierwowzorów postaci i realiów, jakie w swoim dramacie wykreował Wyspiański. W pokoleniu Boya odwołania do prawdziwych bohaterów, ich tożsamość, a nawet oni sami byli powszechnie znani, toteż nie pisano wcześniej tekstów roztrząsających genezę „Wesela” przez zwykłą towarzyską delikatność. 

Boy przyznaje, że sam również był uczestnikiem bronowickiego wesela, stąd też jego dosyć rozległa i szczegółowa wiedza na temat przebiegu tej pamiętnej uroczystości. Swoją relację na temat historycznego przyjęcia poprzedza jednak opisem okoliczności, które do niego doprowadziły, konkretnie – skandalu, jaki w 1890 roku swoim nietypowym ożenkiem z chłopką wywołał Włodzimierz Tetmajer (Gospodarz) – młody, obiecujący malarz z tzw. „dobrej rodziny”....

Podobne wypracowania