Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Olga Tokarczuk - „Szafa” - zwykły czy niezwykły przedmiot? Charakterystyka szafy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Olga Tokarczuk to wybitna polska pisarka i eseistka, Laureatka Literackiej Nagrody „Nike”, czytana i podziwiana w Polsce i na świecie. W wielu swoich książkach udowodniła, że lubi tematykę niezwykłości i tajemniczości. Historie Tokarczuk ocierają się o metafizykę i mistycyzm. W swoich opowieściach pisarka często nadaje przedmiotom magiczną moc.

Książka „Szafa” ukazała się w 1997 roku, jest to zbiór trzech opowiadań. W tytułowym opowiadaniu dwójka bohaterów: Pan i Pani, kupuje wielką, starą szafę do swojego małego mieszkanka. Mebel jest ogromny, bardzo stary, pozornie wydaje się, że pasuje do umeblowania pomieszczenia. Trzydrzwiowa szafa jest ozdobiona roślinnym ornamentem oraz lustrem. Jednak mebel jest przeżarty kornikami, a w konfrontacji z małym mieszkankiem wygląda na jeszcze większy i jeszcze bardziej niezgrabny niż jest w rzeczywistości.

Jednak z czasem okazało się, że szafa ma niezwykłe właściwości. Pierwszą osobą, która je odkryła, była Pani. Po wejściu do wnętrza mebla szafa pokazywała jej różne sytuacje, które pragnęła zobaczyć. Następnie szafa sprawiła, że właścicielka poczuła się bezpieczna i uspokojona. Z czasem szafa stała się ulubionym miejscem Pani, która nie chciała w ogóle...

Podobne wypracowania