Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Krzysztof Kamil Baczyński „Noc” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór „Noc” powstał w 1942 roku; Krzysztof Kamil Baczyński zadedykował go Basi - swojej ukochanej żonie, która również, tak jak on, zginęła w walkach Powstania Warszawskiego. Formą przypomina wiersz wolny ze względu na dosyć dużą rozpiętość pomiędzy ilością zgłosek w poszczególnych wersach, jednak regularnego, melodyjnego charakteru nadają mu rymy występujące w rozmaitych konfiguracjach w każdej z kolejnych partii tekstu.

Ze względu na dedykację wiersz możemy uznać za erotyk - wiemy bowiem z góry, że jest adresowany do ukochanej poety - choć w teksie jego adresatka zostaje nazwana „madonną”, stąd też podmiot liryczny stylizuje swoją wypowiedź na specyficzną modlitwę. Owa „madonna” zostaje opisana jako „grzechu pełna” i „w grzechu poczęta”, widać więc wyraźnie jej zdecydowanie nie sakralny charakter, tym samym podmiot liryczny podkreśla jednak, iż jest ona przedmiotem jego pozareligijnego, pogańskiego „kultu miłości”. Jej obraz pojawia się przed oczami „ja” mówiącego w czasie tytułowej dla całego utworu nocy, której nastrój zostaje opisany za pomocą eliptycznego, sprawiającego wrażenie niepoprawności gramatycznej zdania:
„Duszna...

Podobne wypracowania