Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wygląd piekła - rozwiń temat w kontekście „Listów starego diabła do młodego” C.S. Lewisa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Listy starego diabła do młodego”, książka C.S. Lewisa, zawiera korespondencję między doświadczonym diabłem, Krętaczem, a jego krewnym Piołunem, który dopiero uczy się diabelskiego fachu. Stryj doradza mu jak kusić ludzi, by zabiegi te były skuteczne i przyniosły efekt, czyli doprowadziły do zawładnięcia duszą ludzką i zdobycia jej. Krętacz jest wyższym rangą urzędnikiem piekielnej administracji. Czytając o diabłach i ich sztuczkach, mamy przed oczyma obraz piekła jako bezdennej odchłani, wypełnionej dymem i gorącem oraz zapachem siarki, gdzie w kotłach diabły gotują smołę dla nieszczęśników, którzy wpadli w ich sieci. Nic bardziej mylnego. Obraz piekła, zawarty w książce Lewisa, jest zupełnie inny.

Piekło to coś w rodzaju nowoczesnej korporacji, podobnej do samodzielnego państwa. Piekło ma swoich urzędników, zajmujących określone miejsca w hierarchi. Ten system porównać można do ogromnej biurokratycznej machiny, kojarzącej się z wielkimi firmami czy urzędami. Krętacz jest podsekretarzem departamentu, wedle ludzkich pojęć zrobił karierę, jest kimś na stanowisku. Piołun dopiero marzy o karierze, jest zaledwie młodszym kusicielem, absolwentem Szkoły Kuszenia.

Dlatego doświadczony i ustosunkowany stryj przesyła mu w listach...

Podobne wypracowania