Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wywiad z Juliuszem Słowackim na temat jego życia i twórczości

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

- Skąd wzięło się Pana zainteresowanie poezją?

- Moja matka, Salomea, po śmierci ojca, gdy wyszła za mąż za Augusta Bécu, zaczęła w naszym domu w Wilnie organizować spotkania towarzyskie. Czytano tam m.in. poezję, przez co nasiąkałem atmosferą umiłowania do literatury. Ale największy wpływ wywarł na mnie przybywający na te spotkania Adam Mickiewicz, którego podziwiałem w skrytości ducha.

- Podczas wyjazdu do Szwajcarii powstało kilka Pana dzieł, jakich?

- W Szwajcarii byłem w latach 1832-1836. Odczuwałem tam dojmujące osamotnienie, ale miejsce to stało się jednocześnie dla mnie źródłem inspiracji. Owocem tej wyprawy są poemat miłosny W Szwajcarii oraz liryki. Niepokój o sytuację polityczną Polski i najnowsze wydarzenia w kraju znalazły ujście w Kordianie, Horsztyńskim oraz Balladynie. Na przykład Kordian miał być próbą wyjaśnienia przyczyn klęski powstania listopadowego – słabość ducha walczących Polaków.

- Podobno, gdy był Pan dzieckiem, pozował Pan do obrazu?

- To prawda. Kiedy miałem pięć lat sławny portrecista i profesor wileńskiej Szkoły Sztuk Pięknych Jan Rustem, wykorzystał mój wizerunek do namalowania amorka. Tak więc zaopatrzony w łuk i strzałę bożek ma moją twarz.

-...

Podobne wypracowania