Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marek Hłasko „Pętla” - opracowanie opowiadania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Opowiadanie Marka Hłaski pt.: „Pętla” zostało opublikowane w 1956 roku. Stanowi ono swoiste studium alkoholizmu, opisując ostatni dzień życia osoby uzależnionej.

Historia przedstawiona w utworze ukazuje głównego bohatera - Kubę, który jest uzależniony od alkoholu. Pod wpływem ukochanej kobiety - Krystyny, chce się leczyć. Planuje udać się do poradni antyalkoholowej po lekarstwo. Musi to jednak zrobić z Krystyną, bo sam chory nie może otrzymać pigułek. Krystyna ma być gwarantem tego, że Kuba będzie zażywał leki. Niestety, kobieta jest poza miastem, wróci dopiero wieczorem, o szóstej. Do tego czasu główny bohater musi wytrzymać bez picia. Treść opowiadania to właściwie opis jego walki, przegranej zresztą, z chęcią napicia się alkoholu.

Początkowo Kuba postanawia nie wychodzić z domu. Kiedy jednak raz po raz dzwonią koledzy, przypominając mu o nałogu, postanawia opuścić mieszkanie. Na ulicy doznaje jednak wielu upokorzeń. Ludzie wytykają go palcami, komentują, nazywają pijakiem. W kawiarni spotyka swoją byłą znajomą, która również w rozmowie, niechcący, przypomina mu o jego problemie. W końcu, w wyniku drobnej bójki trafia na komisariat. Kiedy stamtąd wychodzi, mimo że już tak niewiele czasu zostało...

Podobne wypracowania