Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa” - opracowanie książki

Jan Brzechwa był twórcą żyjącym w XX wieku. Właściwie nazywał się Jan Wiktor Lesman. Debiutował – jako autor utworów poetyckich – w 1915 roku. W dwudziestoleciu międzywojennym zasłynął jako autor utworów literackich dla dzieci. „Akademia Pana Kleksa” została wydana w 1939 roku.

Akcja powieści rozgrywa się w bajkowym mieście, na ulicy Czekoladowej.  Akcja przedstawiona jest w formie pamiętnika, którego narratorem jest Adaś Niezgódka – jeden z uczniów akademii. Opisuje on otaczającą go rzeczywistość, w naturalny sposób najczęściej akcentując swoją osobę bądź niecodzienną postać pana Kleksa.

Miejsce akcji – akademia, w której dyrektorem jest pan Kleks – to miejsce ze wszech miar niezwykłe. Dyrektorem jest zawsze uśmiechnięty, niezwykle roztargniony nauczyciel, który swoją pozytywną energią zarażał wszystkich dookoła. O miejsce w szkole mogą ubiegać się tylko chłopcy – i to tylko ci, których imię rozpoczyna się na literę „a”. Każdego ranka chłopców budzi strumień wody spadający na ich twarze. Zajęcia trwają od godziny siódmej, jednak uczniowie nie uczą się matematyki czy angielskiego. Pan Kleks swoim uczniom pokazuje, jak obchodzić się z atramentem (podczas lekcji kleksografii), jak prząść litery oraz jak uleczyć chore sprzęty. Każdemu z pewnością spodobałaby się lekcja geografii, podczas której uczniowie kopali globusem niczym piłką. Jedyne utrudnienie polegało na tym, że należało wykrzyknąć nazwę dotkniętej butem krainy geograficznej. 

„Akademia Pana Kleksa” jest książką skierowaną do dzieci i młodzieży. W opisywany pozornie realistyczny świat (szkolną rzeczywistość), Brzechwa wplata wiele wątków baśniowych. Książka „Akademia Pana Kleksa” jest utworem napisanym z dużą dawką humoru – w opowiadanej historii znajduje się wiele dowcipów sytuacyjnych i językowych. Jednocześnie język opowiadania jest bardzo prosty – dzięki stylizacji na uczniowski pamiętnik autor operuje prostymi i zrozumiałymi dla dzieci sformułowaniami.

Na podstawie książki Jana Brzechwy w 1983 roku powstał film w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego. W główną rolę wcielił się Piotr Fronczewski. Należy wspomnieć, że „Akademia Pana Kleksa” jest pierwszą częścią trylogii o przygodach ekscentrycznego nauczyciela.

Podobne wypracowania do Jan Brzechwa „Akademia Pana Kleksa” - opracowanie książki