Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

J.M. Barrie „Przygody Piotrusia Pana” - charakterystyka Piotrusia Pana

Piotruś Pan to tytułowy i zarazem główny bohater powieści J.M. Barriego. Jest to jeden z wielu mieszkańców Nibylandii, to on tam sprawuje rządy. Kiedy poznajemy go po raz pierwszy, okazuje się bardzo zadufany w sobie: „Ze wstydem musimy przyznać, że zarozumiałość była jedną z najbardziej wyraźnych cech Piotrusia. Chcąc wyłożyć z pełną szczerością, trzeba powiedzieć, że nigdy nie było bardziej zarozumiałego chłopca. Ale Wendy była wstrząśnięta”.

To niezwykły chłopak, którego do przodu gna ciekawość i wciąż niezaspokojona potrzeba i żądza wspaniałych przygód. Dla nich zrobi wszystko. Lubi się popisywać przed innymi - szczególnie przed Wendy, którą bardzo polubił. Swoją pasją zdobywania świata zaraża wszystkich dookoła. Ze świata zwykłych ludzi zabiera ze sobą Wendy, Janka i Michała - troje rodzeństwa, do wspaniałej krainy Nibylandii, której jest mieszkańcem. To odważny i sprytny chłopak.

Gdy wszyscy przybywają na wyspę, natychmiast zauważają, że to Piotruś Pan tutaj rządzi, a sprawuje swoje rządy niepodzielnie. Cała wyspa zaczyna wprost kipieć, kiedy Piotruś przybywa ze swoimi gośćmi do Nibylandii. Nic nie dzieje się bez wyraźnej zgody czy udziału chłopca. To on decyduje tutaj o wszystkim, co się wydarzy, kiedy i gdzie będą walczyć z piratami.

Wszyscy pozostali chłopcy, wróżki, a nawet zwierzęta słuchają się go i nie mają odwagi naśladować lub przedrzeźniać. Gdy Piotruś znika, wszyscy go szukają. Dla głównego bohatera charakterystyczne jest to, że postanowił, iż pozostanie dzieckiem na zawsze i nigdy nie zamieni się w dorosłego. „Uciekłem tego dnia, kiedy się urodziłem (…) - A zrobiłem to (…) bo usłyszałem, jak ojciec i matka rozmawiali, kim zostanę, kiedy będę dorosły. (…) Nigdy nie chcę być dorosłym mężczyzną. (…) Chcę na zawsze pozostać małym chłopcem i bawić się”.

Piotruś Pan nienawidzi także, gdy w jego obecności opowiada się lub rozmawia o mamach lub też o dorosłości. Pozwala na takie rozmowy załodze, gdy nie ma go w domu. Wszyscy muszą witać go okrzykiem bojowym. Do świata ludzi sprowadza go jednak niema prośba chłopców o matkę. Dlatego też do Nibylandii sprowadza Wendy - ona ma zostać matką dla wszystkich przebywających na wyspie. Dba o to, aby niczego nikomu tam nie zabrakło, aby pewnego dnia nie postanowili wrócić do nudnego świata dorosłych i zostawili go samego.

Piotruś Pan wierzy w czary, cuda, to wieczny chłopiec, który rozumie świat przez pryzmat uczuć, dziecinnego rozumku. Nie rozumie takiego pojęcia jak miłość między chłopcem a dziewczynką. Skoro jest chce zostać wiecznym dzieckiem, nigdy do niej nie dorośnie i nie pozna jej smaku. Piotruś to osoba, która przed nikim nie przyzna się do swoich prawdziwych uczuć. Chociaż chce trwać w dzieciństwie, tak naprawdę żałuje tego, co może stracić z życia dorosłego człowieka. Nie potrafi się do tego przyznać nawet przed sobą. Jest niezwykle uparty.

Jego największymi zaletami są oczywiście spryt i niemal brawurowa odwaga. Bez cienia strachu pojedynkuje się z kapitanem Hakiem, wyśmiewa się z niego, kpi, jest zarozumiały i bardzo pewny siebie. Czegokolwiek użyje jako swojej broni w walce, użyje tego zawsze z właściwym sobie sprytem. Wykorzystuje nadarzające się okazje do załatwiania swoich spraw. Uwielbia i zapełnia sobie czas ciągłymi utarczkami z piratami. Piotruś Pan żyje w świecie marzeń, dziecięcych fantazji. To wieczny chłopiec, który świadomie rezygnuje z bycia dorosłym.

Piotruś Pan to jedna z najbardziej oryginalnych postaci w literaturze światowej. Wieczne dziecko, które nawet dorosłego uczy prawdziwego życia - życia w świecie przepełnionym fantazją i niekończącą się zabawą, która niejako staje się jego sposobem na życie.

Podobne wypracowania do J.M. Barrie „Przygody Piotrusia Pana” - charakterystyka Piotrusia Pana