Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy „Pinokio” jest książką o wychowaniu autorytarnym czy antyautorytarnym? - Carlo Collodi „Pinokio”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pinokio to postać z powieści Carla Collodiego, która powstała w XIX wieku. Pozornie prosta opowieść o przygodach drewnianego chłopca, kryje w sobie przekaz skierowany nie tylko do dzieci. Utwór włoskiego pisarza przeznaczony jest dla młodych czytelników, jego moralizatorska wymowa ma służyć wychowaniu dzieci, wskazaniu im konsekwencji złego postępowania. Przykład Pinokia ma służyć nauce i wychowaniu.

Książka Collodiego liczy sobie ponad sto lat, od tamtej pory teoria wychowania znacznie się rozwinęła. Nastąpiło wyraźne odejście od obowiązującego wzorca autorytarnego na rzecz samorozwoju. Model autorytarny zakłada, że istnieje jeden pożądany wzorzec zachowań, a rolą wychowawcy jest wdrożyć go jednostkom. Wychowanie autorytarne polega więc na przedstawianiu gotowej wiedzy i odgórnym narzucaniu zachowań. Wychowawca jest tym, kto posiada autorytet, należy więc przyjąć jego oceny i postępować według jego wytycznych. W tym modelu uczeń, wychowanek jest raczej bierny, jego aktywność ogranicza się do przyswajania sobie wiedzy i umiejętności. Antyautorytarne wychowanie przeciwnie, wymaga współpracy między wychowawcą a wychowankiem. W wyniku tej interakcji powstaje nowa jakość. Rolą wychowawcy jest stworzyć warunki sprzyjające rozwojowi, tak, by...

Podobne wypracowania